Στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης 3-5 Μαιου πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα tae kwon do στο οποίο συμμετείχε για άλλη μια χρονιά ο Εδεσσαίος πρωταθλητής Νικολαΐδης Αθανάσιος. Ο Νικολαΐδης Αθανάσιος κατάφερε να κατακτήσει για 5η συνεχόμενη χρονιά και 11η συνολικά στην καριέρα του την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία των +87 κιλών.

Στους αγώνες  κέρδισε τους τρεις αντιπάλους του με μεγάλη διαφορά στο σκορ δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση εν όψει του Παγκόσμιου πρωταθλήματος που θα  διεξαχθεί 15-19 Μαΐου στο Μάνστεστερ της Αγγλίας.Στον πρώτο αγώνα κέρδισε με 18-2 δείχνοντας από την αρχή  ποιος είναι το αφεντικό  της κατηγορίας, ο δεύτερος αγώνας  διεκόπη στον δεύτερο γύρο λόγω  μεγάλης διαφοράς πόντων και ενω το σκορ ήταν 25-4, και στο τελικό επικράτησε με σχετική άνεση με σκορ 14-2.Το Σάββατο 11-05-2019 αναχωρεί  για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα η Εθνική Ομάδα στην οποία για 3η συνεχόμενη χρόνια αρχηγός θα είναι ο Εδεσσαίος πρωταθλητής Νικολαΐδης Αθάνάσιος.

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ στον οποίο ανήκει ο Αθλητής εύχεται καλή επιτυχία σε όλη την Εθνική Ομάδα.