Με ανατροπή και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Λαφαζανίδη, ο Εδεσσαϊκός συνέχισε την ανοδική του πορεία, επικρατώντας 2-1 του Μακεδονικού στο « Φόρης Γεντζής », για τη 14η αγωνιστική της Football League 2.

Ο φιλοξενούμενος Μακεδονικός αιφνιδίασε μόλις στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Λαβίδα και προηγήθηκε με 0 – 1. Στη συνέχεια ο Εδεσσαϊκός βρήκε τα πατήματα του, ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντόγο στο 36ο και να στείλει τις δυο ομάδες στ’ αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1 – 1.

Στο β’ ημίχρονο ο Εδεσσαϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού έχασε αρκετές ευκαιρίες χωρίς όμως η μπάλα να βρει δίχτυα, για να φτάσουμε στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του Λαφαζανίδη (που πήρε τη θέση του Μεταξά) και στην πρώτη επαφή του με την μπάλα πέτυχε το 2 – 1 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Εδεσσαϊκού.

Στο ημίχρονο του σημερινού αγώνα πραγματοποιήθηκε μια ακόμα κλήρωση της μαθητικής κερκίδας.Την φανέλα στο νεαρό τυχερό μαθητή με το νούμερο 32 παρέδωσε ο Δήμαρχος της πόλης και μέλος του διοικητικού συμβουλίου του Εδεσσαϊκού κ.Τάκης Γιάννου.